Цитата місяця

ДЛЯ ТОГО ЩОБ СИЛА ДУМКИ "ПРАЦЮВАЛА НА ВАС”, ПОТРІБНО РОЗВИВАТИ ПОЗИТИВНЕ СТАВЛЕННЯ ДО ЖИТТЯ.                                                                                                                                                                                                             «Електронні мізки будуть помилятися значно точніше.» (Габріель Лауб)                                                                                                                                                                                                              Одна машина може виконувати роботу п'яти звичайних людей, але жодна машина не зможе виконати роботу однієї непересічної людини. (письменник Елберт Габбард)                                                                                                                                                                                                              «Комп’ютери — це як велосипед. Тільки для нашої свідомості» (Стів Джобс)                                                                                                                                                                                                              «Ніколи не довіряйте комп’ютеру, який ви не в змозі викинути у вікно.» (Стів Возняк)                                                                                                                                                                                                              «Разум, однажды расширивший свои границы, никогда не вернется в прежние.» (А. Ейнштейн)                                                                                                                                                                                                              Комп'ютер потрібен, щоб служити людині. Не потрібно, щоб людина служила комп'ютеру. (Г. Метьюсоу)

Поняття про шаблон документа

Поняття про шаблон документа; створення документа за допомогою майстра; створення закладок і зносок; створення та модифікація змісту і покажчика.
Мета.
Навчальна. Ознайомити учнів з поняттям шаблон документа, навчитися створювати  документ за допомогою майстра; створювати закладки і зноски; створювати та модифікувати зміст і покажчик.
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, самостійність, вміння застосовувати набуті знання до практичних завдань.
Виховна. Виховувати наполегливість, естетичність у оформленні, грамотно висловлювати свої думки.
Тип уроку. Засвоєння нових знань і навичок.
Матеріали для роботи з учнями:
Інформатика 10 клас: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів: академічний рівень, профільний рівень / Й.Я. Ривкінд, T.I. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В. Шакотько
План
  1. Введення в тему.
  2. Актуалізація опорних знань текстовий процесор MS Word.
  3. Поняття про шаблон документа; створення документа за допомогою майстра.
  4. Створення закладок і зносок.
  5. Створення та модифікація змісту і покажчика.
  6. Практичні завдання.
  7. Типові запитання до уроку.
  8. Домашнє завдання.
Пам’ятка для учня!
  1. Пригадайте правила техніки безпеки при роботі з ПК.
  2. Через кожні 15 хв. виконуйте вправи для очей та для зняття м’язової втоми.
Хід уроку

1. Введення в тему.
  1. Кількість годин відведених на вивчення теми.
  2. Основні навички, якими повинен оволодіти учень по закінченню вивчення теми.
  3. Інструктаж з ТБ при роботі з ПК та в комп’ютерному класі.

2. Актуалізація опорних знань.
  1. Які засоби автоматизації роботи з текстовими документами ви вже знаєте?
  2. Що таке стилі? Для чого їх використовують?
  3. До яких об'єктів у Word  можна застосовувати стильове оформлення?
  4. Стилі яких типів можна використовувати в Word? Які властивості об'єктів документа вони визначають? Які операції зі стилями можна виконувати?
  5. Де розміщені зразки стилів для різних об'єктів?

3. Створення документів на основі шаблонів.
Ви вже навчилися створювати різноманітні текстові документи та форматувати їх з використанням різних засобів текстового процесора. Разом з тим текстовий процесор Word  для створення документів певних типів надає ще одну можливість - створення документа на основі шаблону.

Шаблон — це відформатований певним чином документ- заготовка, який зберігається в окремому файлі та використову­ється як основа для створення нових документів певного типу.

Наприклад, шаблон для створення листа, звіту, резюме, вітальної листівки, візитки тощо.
Відкривши шаблон, користувач побачить на екрані текстовий доку­мент, у якому можуть міститися поля для введення тексту, написи, ри­сунки, колонтитули, логотипи. До документа вже може бути застосована певна тема та використані стилі оформлення різних об'єктів. Вікно про­грами також може бути налаштовано певним чином - змінено вигляд па­нелей інструментів, меню тощо. Користувачу залишається тільки запо­внити відповідні місця документа потрібним змістом і зберегти документ у текстовому файлі - форматування та структурування документа вже визначено самим шаблоном.
Використання шаблонів значно полегшує роботу користувача, оскіль­ки будучи один раз підготовленими і збереженими на зовнішніх носіях, вони є основою для швидкого створення аналогічних за формою, але різ­них за вмістом документів без затрат часу на їхнє форматування.
Основна відмінність між документами і шаблонами полягає в їхньому призначенні: шаблон - це заготовка документа з готовими елементами тексту та оформлення, яка призначена для подальшого заповнення дани­ми, а документ - це вже підготовлений текст, можливо на основі якогось шаблону.
Шаблони зберігаються у файлах з розширенням імені dot та dotm. Зазвичай вони зберігаються у папці Programs Files\Microsoft Office\ Templates.
! Пам'ятайте, у шаблонах можуть зберігатися макровіруси, тому будьте обережні, використовуючи нові шаблони від невідомого ав­тора.
У текстовому процесорі Word  усі шаблони розподілені на три групи:
  • інстальовані - шаблони документів певних типів (листів, факсів, зві­тів та ін.), які інстальовані на комп'ютері у складі пакета Microsoft Office;
  • Microsoft Office Online - шаблони документів різноманітних типів (вітальних листівок, візиток, бюлетенів, сертифікатів, грамот, запро­шень, заяв, календарів та ін.), які розташовані на веб-сайті Microsoft Office Online;
  • шаблони користувача - шаблони, які створені користувачем.
Основним зі стандартних шаблонів Word  є шаблон Звичайний (зберігається у файлі Normal.dotm), який автоматично відкривається із запуском програми Word і встановлює за замовчуванням такий формат об'єктів документа (табл.).
Значення властивостей об'єктів документа в шаблоні Normal.dotm
Також цей шаблон визначає стильове оформлення заголовків, спис­ків, таблиць тощо.
Введення тексту, форматування окремих об'єктів, структурування тексту користувач здійснює самостійно. На основі шаблону Normal.dotm можна створювати документи різних типів.
Ще одним зі стандартних шаблонів Word є, наприклад, шаб­лон Звичайне резюме (файл MedianResume.dot). Цей шаблон містить у документі-заготовці кілька текстових полів, у які користувач вносить дані про себе: ім'я та прізвище, контактну інформацію, відомості про освіту, місце роботи тощо (фрагмент шаблону наведено на рисунку 1.66). Вставлену фотографію замінює на власну. Дату можна вибрати в кален­дарі, який відкривається під час вибору зазначеного поля. Кожна струк­турна частина документа вже відформатована і розміщена в тексті відпо­відним чином. Використовуючи цей шаблон можна швидко підготувати власне резюме.
Для створення документів на основі інстальованих шаблонів у тексто­вому процесорі Word  потрібно:
  1. Відкрити Головне меню програми вибором кнопки Office.
  2. Вибрати команду Створити, що відкриває діалогове вікно Ство­рення документа.
  3. Вибрати в списку зліва в розділі Шаблони потрібну групу шабло­нів - Інстальовані шаблони (рис. 1.67).
  4. Вибрати в списку шаблонів потрібний (наприклад, Звичайне резюме).
  5. Переглянути структуру та зовнішній вигляд шаблону в полі зраз­ків (справа у вікні).
  6. Вибрати в нижній частині поля зразків перемикач Документ.
  7. Вибрати кнопку Створити.
  8. Заповнити запропоновані поля потрібними даними.
  9. Зберегти документ.
Якщо користувач бажає застосувати один із шаблонів, які розміщені на сайті Microsoft Office Online, то слід виконати таку послідовність дій:
  1. Відкрити Головне меню програми вибором кнопки Office.
  2. Вибрати команду Створити, що відкриває діалогове вікно Ство­рення документа.
  3. Вибрати в списку зліва в розділі Microsoft Office Online потрібний тип шаблону. Наприклад, Вітальні листівки.
  4. Дочекатися з'єднання із сервером сайта і відображення списку ша­блонів.
  5. Вибрати потрібний шаблон.
  6. Переглянути структуру та зовнішній вигляд шаблону в полі зразків.
  7. Вибрати кнопку Завантажити.
  8. Дочекатися завантаження шаблону.
  9. Заповнити запропоновані поля потрібними даними.
  10. Зберегти документ.
Створення документа на основі інстальованого шаблону
Створення документа на основі шаблону з Інтернету
Користувач, за бажанням, може змінити готові шаблони або створити нові. Існує кілька способів створення шаблонів документів:
І. Створення нового шаблону на основі існуючого. Для цього потрібно:
1.  Відкрити шаблон, на основі якого створюватиметься новий:
1)         Відкрити Головне меню програми вибором кнопки Office.
2)     Вибрати команду Відкрити, у списку Тип файлу вибрати Всі шаблони Word.
3)         Вибрати файл, у якому зберігається потрібний шаблон.
2.   Змнити значення параметрів форматування документа, відредагувати структуру тощо.
3. Зберегти шаблон з новим іменем (тип документа вибрати Шаблон Word). Якщо документ зберегти зі старим іменем, то в такий спосіб буде змінено один з наявних шаблонів.
II. Збереження документа як шаблону. Для створення шаблону цим способом потрібно;
 1.     Відкрити документ, який необхідно зберегти як шаблон.
2.     Вибрати в Головному меню програми команду Зберегти як.
3.     Вибрати папку для збереження шаблону, ввести ім'я файлу, вибрати тип файлу - Шаблон Word (*.dot).
4.     Вибрати кнопку Зберегти.
III.Створення нового шаблону документа.
Для цього необхідно:
1.     Вибрати в Головному меню програми команду Створити.
2.     Вибрати в списку розділу Шаблони команду Мої шаблони.
3.     Установити в нижній частині вікна Створити перемикач Шаблон.
4.     Вибрати кнопку ОК.
5.         Розробити макет нового шаблону, створивши написи, фрагменти тексту, поля для введення тексту, оформити та структурувати документ.
6.     Зберегти шаблон, указавши ім'я файлу та місце його розміщення.

4. Створення закладок і зносок.
Закладки
Закладка, букмарки (англ. bookmark) - посилання на вибране місце (позицію) в тексті.
Коли ви працюєте з великим документом, іноді потрібно по тим чи іншим причинам повернутися до деяких (вже прочитаним) його розділах. У таких випадках дуже зручно скористатися функцією закладок у тексті. Ви відзначаєте якусь потрібний вам текст, ставите на нього закладку і працюєте з документом далі. А коли вирішите повернутися до зазначеного вами тексту, ви просто переходите до нього за допомогою зробленої раніше закладки.
 Вставити закладку дуже просто:
Виділіть слово або фразу в тому місці тексту, в якому ви хочете поставити закладку.
У меню Вставка виберіть команду Закладка. Відкриється діалогове вікно:


У полі Ім'я закладки  введіть небудь підходяще ім'я для вашої закладки (ім'я закладки не може містити пробіли або починатися з цифри).
Натисніть кнопку Додати.
Щоб перейти до вашої закладці, ви можете скористатися цією ж командою Закладка (Bookmark) з меню Вставка (Insert) і, вибравши зі списку вашу закладку, натиснути кнопку Перейти (Go To), або ж клацнути на кнопці Вибір об'єкта переходу (Select Browse Object ), яка знаходиться в правому нижньому кутку робочого вікна редактора Microsoft Word в групі "загадкових кнопок".

Альтернативою клацання мишкою для виклику панелі кнопок переходу може служити сполучення клавіш ALT + CTRL + HOME.
На панелі кнопок переходу клацніть на кнопці зі стрілкою і перед вами відкриється вікно Знайти і замінити (Find and Replace). Виберіть зі списку об'єктів Закладка (Bookmark) і в правій частині вікна в полі Введіть ім'я закладки (Enter bookmark name) виберіть зі списку ім'я вашої закладки і натисніть кнопку Перейти (Go To).
Ви перенесетеся до вашої закладці, яка буде виділена в тексті.
Взагалі, в подібних випадках (при необхідності часто працювати із закладками) рекомендується використовувати макроси.
Зноски
Зноска - це коментар або посилання на джерела цитат або інформації, використаної при написанні статті, проставляється вручну в тексті і автоматично виводиться в розділі «Примітки» за допомогою відповідних тегів або шаблонів. Зноски іноді застосовуються для розміщення тексту, який, будучи вставленим в основний текст, міг би відвернути від основного предмета, але має цінність у поясненні якої-небудь подробиці.
Вставка зносок в документ набагато простіше створення змісту або колонтитулів. Все, що вам потрібно зробити, так це поставити курсор введення відразу після слова, до якого ви хочете додати виноску, в меню Вставка (Insert) вибрати команду Ссылка (Reference) і клікнути на команді Сноска (Footnote). Відкриється діалогове вікно:
 
Вам надається вибір в положенні зноски в документі (внизу сторінки або внизу тексту, в кінці документа або в кінці розділу) та форматі зноски (цифри, латиниця або кирилиця, символи).
Після натискання кнопки Вставити (Insert) ви перенесетеся до місця вставки зноски і повинні будете ввести ваш текст. У слова в тексті документа з'явиться символ зноски (зазвичай це номер) і під цим же номером ви будете вводити ваш текст для зноски.
Крім того, при вставці виноски ви можете визначити, з якого номера або літери слід починати відлік виносок.
Про формат виносок і його зміні можна прочитати в матеріалі Як змінити формат зносок.

5. Створення та модифікація змісту і покажчика.

6. Практичні завдання.
  1. Створіть новий текстовий документ. З'ясуйте, які значення властивос­тей для символів та абзаців установлені в шаблоні Normal.dot  за за­мовчуванням на вашому комп'ютері. Запишіть результати в зошит.
  2. Відкрийте текстовий процесор Word. Перегляньте інстальовані шаблони документів. З'ясуйте їхню кількість, тематику документів, які можна створити на їхній основі. Результати запишіть у зошит.
  3. Створіть лист до оргкомітету конкурсу «Україна має талант» про бажан­ня взяти участь у цьому конкурсі на основі шаблону Вишуканий лист. Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.7.3.doc.
  4. Створіть власну візитну картку, скориставшися відповідним шаблоном із сайта Microsoft Office Online. Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.7.4.doc.

7. Підбиття підсумків уроку.
Типові запитання до уроку
1. Що таке шаблон? Для чого його використовують?
2. Які властивості документа може визначати шаблон?
3. Як користуватися шаблоном для створення документа?
4. Які типи шаблонів існують у програмі Word?
5. Які операції можна виконувати з шаблонами?
6. Чому слід остерігатися шаблонів?
7. Чим шаблон відрізняється від документа?
8. Яке розширення імені може мати файл, у якому зберігається шаблон? Який тип має файл шаблону?
9. Як створити закладки?
10. Що таке зноска? Як її створити?
11. Покажчик. Як створити покажчик?
12. Що таке зміст? З яких частин він складається? Як автоматично створити зміст?

8. Домашнє завдання.
1. Конспект. Підручник: параграф 1.7.
2. Практичні завдання.
  1. Знайдіть на вашому комп'ютері файли-шаблони документів. Запишіть у зошит, у якій папці вони збережені. Скільки файлів-шаблонів? Від­крийте деякі з них і перегляньте ці шаблони. Для створення яких типів документів вони призначені?
  2. Створіть календар на поточний місяць, скориставшися відповідним ша­блоном із сайта Microsoft Office Online. Збережіть документ у власній папці у файлі з іменем вправа 1.7.6.doc.
  3. Створіть новий шаблон для оформлення тексту на поштових конвертах. Збережіть шаблон у колекції.

Немає коментарів :

Дописати коментар

Коментарі