Безпека комп'ютера під час роботи в інтернеті залежить від багатьох факторів, і в першу чергу — від дотримання користувачем усього комплексу правил та його обережності. Крім того, важливі налаштування (як ті, що здійснені користувачем, так і ті, що встановлені за замовчуванням), встановлені патчі та антивіруси, засоби захисту на інтернет-шлюзі та багато іншого. Крім того, враховуйте:
- Браузери Opera 11 і Firefox 7 безпечніші, ніж Opera та Firefox попередніх версій. Microsoft Internet Explorer 9.0 значно безпечніший за попередні версії Microsoft Internet Explorer.
- Якщо в ОС встановлено та ввімкнено антивірус — працювати в ній безпечніше, ніж без антивіруса:
- високі оцінки AV Comparatives у лютому 2011 отримали AVIRA AntiVir Personal 10, BitDefender AV Pro 14, MicroWorld eScan AntiVirus 11, F-Secure AntiVirus 10, Kaspersky AV 11, McAfee AntiVirus+ 14, Trustport Antivirus 11, Sophos AntiVirus 9, avast! Free Antivirus 5, G Data Antivirus 21, ESET NOD32 Antivirus 4, Symantec Norton Anti-Virus 18,Panda Anti-Virus Pro 10, Microsoft Security Essentials 2;
- при цьому AVIRA AntiVir Personal 10, avast! Free Antivirus 5 і Microsoft Security Essentials 2 безкоштовні;
- оновлення та доступ до інтернету є для більшості сучасних антивірусів критично важливими, без цього ефективність їх захисту швидко знижується.
- Якщо в ОС увімкнений і правильно налаштований файрвол, вона безпечніша; правильне налаштування полягає в тому, щоб у брандмауері була дозволена лише та мережева активність, яка є необхідною. Брандмауер можна ввімкнути так:
- в Microsoft Windows 7:Запустити —> Панель керування (переглянути за категоріями) —> Система й безпека —> Брандмауер Windows —> Увімкнення або вимкнення брандмауера Windows —> обрати «Увімкнути брандмауер Windows» в домашній або робочій (приватній) мережі, у мережі спільного використання.
- Працювати під обліковим записом з обмеженими повноваженнями істотно безпечніше, ніж під обліковим записом із правами локального, а тим більше доменного системного адміністратора. Крім того, рекомендується, щоб:
- повноваження облікового запису відповідали комп'ютерній грамотності та відповідальності тих, хто під ним працює;
- вхід під обліковим записом системного адміністратора був можливий лише після введення пароля, до того ж не формального «qwerty» або «111», а повноцінного — мінімум 11 літер у різних регістрах, цифр і спеціальних символів.
- Microsoft Windows 7 безпечніше попередніх ОС компанії Microsoft для робочих станцій, у тому числі Microsoft Windows XP. UNIX-подібні ОС (зокрема Linux, BSD, «промислові» UNIX) безпечніші за інші розповсюджені ОС.
- Якщо програмне забезпечення, у тому числі операційна система, оновлюються, вони безпечніші. Оновлення можна ввімкнути так:
- Microsoft Windows 7:Запустити —> Панель керування (переглянути за категоріями) —> Система й безпека —> Увімкнення та вимкнення автоматичного оновлення —> обрати «Важливі оновлення: Інсталювати оновлення автоматично».
- Неофіційні збірки, а також образи програмних продуктів, що поширюються неофіційно (в тому числі на контрафактних дисках, за допомогою торентів і «неофіційних» дзеркал сайтів) часто менш безпечні, ніж офіційні.
- Безпека межує з надійністю — робіть резервні копії найцінніших для вас даних, тому що шкідливі програми можуть блокувати доступ до системи, шифрувати дані на дисках, а іноді й остаточно їх псувати. При цьому платити гроші зловмисникам за відновлення доступу до власних даних значить фінансувати розробку та розповсюдження нових, ще розвиненіших шкідливих програм.
Зручність майже завжди суперечить безпеці. Система з повністю вимкненою безпекою «не заважає» користувачу обмеженнями, питаннями, необхідністю додаткових підтверджень і дій. Робота антивірусу часто знижує продуктивність системи, авторизація та зміна облікових записів — дратує.
Але втрата даних часто коштує дорожче, адже серед них можуть бути результати роботи та хобі, фотографії, архіви, колекції, дані для авторизації в платіжних системах, системах обміну повідомленнями, соціальних мережах, онлайн-іграх. Навіть якщо враховувати лише втрату часу, то на одноразове відновлення даних і працездатності системи його зазвичай витрачається більше, ніж на дотримання правил техніки безпеки роботи з інтернетом протягом кількох років.